Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Zayıflama Diyetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflama Diyetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

zayıflama diyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yavaş yavaş yaza yaklaşırken, fazla kilolardan kurtulma telaşı dört bir yanı sarmaya başlıyor. Bu durumda kişiler kimi zaman bir uzman yardımıyla kimi zamansa kendi başına zayıflama diyetleri uygulamaya başlıyorlar. Kişinin kendi başına uyguladığı diyetlerde, özellikle de internette bulunan tek tip diyetlerde sıklıkla hatalarla karşılaşılabiliyor. Bu hatalar uzun vadede kilo verme sürecini olumsuz etkileyebildiği gibi sağlık durumunu da etkileyebiliyor. “Peki, zayıflama diyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” dilerseniz yakından bakalım.

Çok Düşük Kalorili Diyetler Zayıflama diyetlerinde sıklıkla yapılan hatalardan ilki çok düşük kalorili diyetler uygulamak oluyor. Başlangıç için hızlı kilo verilmesini sağlayan bu diyetler, uzun vadede metabolizma hızının düşmesine neden olabiliyor. Bu durum bir süre sonra kilo vermenin tamamen durmasıyla sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda diyette yer alan besin içerikleri kişinin ihtiyaçlarını karşılamayabiliyor. Özellikle düşük protein içeriğine sahip olan diyetler ciddi kas kayıplarıyla sonuçlanabiliyor.

Ödem Atıcı Olarak Kullanılan Ürünler Zayıflama sürecinde ödem atımı için bitkilerden yararlanmak büyük bir katkı sağlayabiliyor. Ancak bitkilerin bilinçli bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor. Bitkiler sağlık üzerinde güçlü etkilere sahip olabiliyor. Özellikle ödem atıcı olarak kullanılan müsilaj etkili (sinameki, kiraz sapı vb.) bitkiler uzun vadede bağırsak tembelliğine neden olabiliyor. Klasik çaylardan olan yeşil çay ise tansiyon hassasiyeti olan kişilerde tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Bundan dolayı bitki çayları kullanırken de dikkatli olunması gerekiyor.

Yetersiz Karbonhidrat Almak Zayıflama diyetlerinde ilk yapılan eylem karbonhidrat tüketimini kesmek veya ciddi oranda sınırlandırmak oluyor. Bu durum özellikle akşam saatlerinde hissedilen aşırı açlık veya atıştırma isteğiyle sonuçlanabiliyor. Düzenli olarak yorgun hissetmekse beraberinde gelen diğer bir durum oluyor. Evet, karbonhidrat sınırlaması yapmak zayıflama için gerekli olabiliyor ancak tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarının kişiye özel hazırlanması gerekiyor.

Yorum / Yanıtla