Karanlık Mod
Image
25 Ocak 2022 , Salı
Logo
Türkiye’nin Nazar Boncuğu Salda Gölü

Türkiye’nin Nazar Boncuğu Salda Gölü

Ülkemizde gidilip görülmesi gereken yerler listesine yakın zamanda Salda Gölü hızlı bir giriş yaptı. Bu girişin sebebi ise Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan bir açıklama. Açıklamaya göre, turkuaz rengiyle göz kamaştıran göl ile Mars’taki Jezero krateri arasında büyük bir benzerlik mevcut.

Salda Gölü, esasen Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer alan bir göl. Gölün 2020’ye kadar dikkat çekmesini sağlayan özellikleri ise iki taneydi; renginin turkuazın en güzel tonlarını barındırması ve Türkiye’nin en derin tatlı su gölü olması. Ancak 2020 yılında NASA tarafından yapılan bir Twitter paylaşımında bu durum tamamen değişti. NASA, 2020 yılında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'deki Salda Gölü, Mars'taki Jezero Krateri ile jeolojik benzerliklere sahiptir. Hatta, araştırmacılar 2020'deki Mars görevi için Salda Gölü'nde saha araştırması yapmışlardır" 

salda gölü

 
Peki Salda Gölünü bu denli önemli kılan tek yön Jezero ile benzerliği mi?

Elbette hayır… Salda Gölü’nü yalnızca bu yönü ile sınırlandırmak son derece yanlış olsa gerek. Çünkü bu göl, yıllardır insanların anılarını turkuaz rengi ile renklendiriyor. Binlerce, belki yüz binlerce insana şifa oluyor. Nasıl mı? Hemen Salda Gölü özellikleri üzerinden anlatalım.

salda gölü

 
Türkiye’nin En Derin Tatlı Su Gölü: Salda Gölü

Salda Gölü’ne baktığımızda öncelikle kendisinin Türkiye’nin en derin tatlı su gölü olduğunu görüyoruz. Gölün derinliği ise tam 185 metre! Evet, iç ferahlatan rengi ile ruhunuza huzur saçan göl, tam 185 metre. Gölün yüz ölçümü ise 44 metrekare. Gölün kıyılarında ise rahatlıkla yüzülebiliyor.

 
Hastalıklar İçin Şifa Kaynağı Salda

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda Salda Gölü’nün suyunun şifa kaynağı olarak tespit edildiği ortaya çıktı. Bu su, özellikle mantara, sivilceye ve daha birçok cilt hastalığına adeta şifa getiriyor. Bu şifalı yapı, kaynağını ise gölün toprak yapısından alıyor. Toprağın içerisinde bulundurduğu mineraller, kişilerin hastalıklardan arınmasını mümkün kılıyor.

Son olarak Mars’taki kratere benzerliğine de değinmekte fayda var. Dünya üzerinde Mars ise aynı özelliği taşıyan iki yer bulunuyor. İlki, Kanada’nın kuzey bölgesinde yer alıyor. İkincisi ise Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer alan Salda Gölü.

 

Yorum / Yanıtla