Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Romantik Aşk Nedir?

Romantik Aşk Nedir?

Romantik aşk veya Romantizm, başkalarına karşı duygusal bir sevgi duygusu veya güçlü bir çekiciliktir ve bireyin genel duygularını ve ortaya çıkan duyguları ifade etmek için gerçekleştirdiği kur davranışlarıdır. Romantik aşk duyguları ve duyumları yaygın olarak cinsel çekicilikle ilişkilendirilse de, romantik duygular fiziksel tüketim beklentisi olmadan var olabilir ve daha sonra ifade edilebilir. Tarihsel olarak, romantizm terimi, şövalyelik romans literatüründe belirtildiği gibi orta çağdaki şövalyelik idealinden kaynaklanmaktadır. Buna “aşık olmak” ın duygusal yönü gibi de bakmak mümkündür.

Romantik Aşk Nedir?

Romantik aşk, her kullanımda cinsel ilişkileri engelleyen platonik aşk ile tezat oluşturuyor, ancak yalnızca modern kullanımda cinsel dürtülerin olduğu klasik anlamda değil, tamamen cinsel olmayan bir anlamda (aseksüellik) var. Yüceltme psikanaliz ve Nietzsche‘de ortaya çıkmasının yanı sıra aşk hakkındaki gündelik düşüncede unutulma eğilimindedir.

Aşkı karşılıksız yaşadığınız zamanlarda kendinize hakim olamayıp karşılık bulamadığınız aşkınıza inat bir yaklaşımla yaklaşıp onu kendinize bağlamak için her şeyi yapmaya çalışırsınız, yada her şeyi bırakır ve ona bir nefret besleyerek onu unutmaya çalışırsınız. Her iki aşamada da karşıdaki size bir sevgi ve aşk beslemiyorsa eğer bu biraz zaman alacaktır.

Romantik Aşk Nedir?
Romantik Aşk Nedir?

Karşılıksız aşk, farklı şekillerde romantik olabilir: komik, trajik olabilir, hem sanatın hem de eşitlikçilik idealler maneviyatının güçlü karakter ve duygularla birleştirildiği romantizmle karşılaştırılabilir olabilir. Karşılıksız sevgi, romantizm döneminin tipik bir örneğidir, ancak bu terim, onun içinde doğabilecek her türlü romantizmden farklıdır.

Romantizm ve aşk sonrasında yaşanılan güzel hayatlar için hayal kuruyorsunuz siz de, bunlar bir gün gerçekleşeceğinden emin olun. Kendinizi pozitif düşünceler ile doldurun. Fakat en çok kendinizi sevin. Kendinizi sevmeden başkasını sevemezsiniz. Aşk geçici ve sevgi kalıcıdır. Aşkı uzun tutmak için uğraşmak yerine sevgiyi güçlendirin. Sevginin gücüne inanın ve kendinizi sevin.

 

Her türlü aşka inansanız da kendinizden başka birine çok fazla bağlanmak her zaman sizi iyi bir duruma getirmeyecektir. Siz siz olun , bir insana kendinizi sevdiğinizden daha fazla sevmeyin. Bunu demek ne kadar işe yarayacak bilmiyorum ama sizin yararınıza bir şey olduğundan eminim.

Hayatınızda saf sevgiyi ve aşkı bulmanız dileğiyle!

Romantik Aşk Nedir?

Yorum / Yanıtla