Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Oyunlara Yeni Bir Soluk; Hades

Oyunlara Yeni Bir Soluk; Hades

Son yıllarda özellikle yayıncıların da piyasaya tam olarak girmesi ile daha öncelerde tek tük oyunlar çıkarabilen bağımsız oyun sektörü yeni bir canlılık kazandı. 

Yeni türeyen bağımsız oyun firmalarından Supergiant Games'de Hades ile bu canlılığa büyük bir katkı yaptı ve hakettiği karşılığı da aldı. Daha önce Bastion oyunu ile dikkatleri üzerine çeken Supergiant Games bu kez Hades ile turnayı gözünden vurdu desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Aslen 2018 yılında piyasaya çıkış yapan Hades, 2020 ve 2021 yıllarında özellikle Twitch yayıncılarının oyuna gösterdiği yoğun ilgi üzerine en iyi oyun da dahil bir çok kategoride bir çok adaylığa ve geçtiğimiz yıl tam 5 adet ödüle layık görüldü.

Peki ya Hades nasıl bir oyun? Gerçekten abartıldığı kadar iyi mi?
Bundan 5 - 10 yıl öncesine gittiğimizde parmakla sayılabilecek kadar az ürüne sahip olan Roguelike türü son yıllarda aldı başını gitti. Hades'de bu roguelike türünün en sevilen ve bilinen oyunlarından olma özelliğini taşıyor. İzometrik bir yapıya sahip olan bu oyun temelde diğer roguelike oyunları ile aynı mekaniklerde işliyor. Oyna, öl, canlan, karakteri geliştir, tekrar oyna, tekrar öl, tekrar canlan şeklinde bir döngüde ilerleyen Hades'in bu türü en iyi temsil eden oyunlardan biri olduğu kesin.Fakat bu oyunun asıl vurucu noktası ise hikayesi. Hades, çoğumuzun bildiği, bilmese bile kesinlikle aşina olduğu Yunan mitolojisinde geçiyor. Yeraltı dünyasının ve ölülerin tanrısı olan Hades'in oğlu Zagreus üzerinde yoğunlaşıyor. Zagreus yeraltı dünyasında doğmuş genç bir çocuk ve istediği tek şey yukarı, yani normal dünyaya çıkmak. Bunun için ise yeraltı dünyasının zebanilerini ve ona karşı kurulan komploları aşması, en önemlisi babası Hades'i alt etmesi gerekiyor.

 

Lütfü Okan Turgut

Yorum / Yanıtla