Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Netfilix'ten Bir Korku Dizisi; Archive 81

Netfilix'ten Bir Korku Dizisi; Archive 81

Netflix kullanıcılarının çok iyi bildiği üzere platform seri film ve dizi üretmeye başladığından beri özellikle korku türünde çok fazla dizi ve film üretti. 2 yıl önce Mike Flanagan'ın kült dizisi The Haunting of the Hill House elde ettiği büyük başarı ve hem eleştirmenler hem izleyicilerden aldığı iyi yorumlar ile Netflix'in korku janrını daha da benimsemiş oldu. Bu türde çıkardıkları Amerika Birleşik Devletleri yapımı yeni dizi Archive 81 kısa sürede dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

Archive 81 paralel olarak 2 hikaye anlatan ve bu hikayeleri çok orijinal bir konsept ile birleştiren bir yapım. Hikayelerden biri 94 yılında geçiyor ve Melody isimli bir kadın üzerinden ilerliyor. Melody yıllardır kayıp olan annesini bulmak üzere yeni bir apartmana taşınır ve yanından ayırmadığı el kamerası ile apartmanda belgesel formatında röportajlar ve vidyo çekimleri yapar. İkinci hikayemizde ise günümüzde yaşayan Dan karakteri, Melody'nin 94 yılında çektiği vidyo kasetleri restore etmeye çalışır ve bu vidyo kasetler aracılığı ile aralarında öncesinde eşine pek rastlamadığımız, zaman ve mekan konseptlerini alt üst eden bir bağ kurulmuş olur.

Türkiye'de de oldukça geniş bir kitle tarafından izlenen Archive 81 puanlamalarına, yorumlarına ve izlenme sayılarına baktığımızda hem ülkemizde hem dünya çapında oldukça sevilmiş gibi görünüyor.

 

Lütfü Okan Turgut

Yorum / Yanıtla