Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Neden Yoga Yapmalısınız? Yoga’nın Faydaları

Neden Yoga Yapmalısınız? Yoga’nın Faydaları

Yoga stres hormonu olan kortizol salgılanmasını azaltır bu genel sağlığınızı iyileştirir. Yoganın faydaları arasında hem psikolojik hem de biyolojik birçok olumlu katkı bulunuyor. Günde sadece 15 dakikalık yoga pratiğini yapmak sizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlatacaktır.

Yoga Nedir?

Yoga, köken olarak Hindistan’a dayanır. Ruhen ve fiziksel olarak insan bünyesine pek çok faydası bulunan yoga, bir yolculuk olarak da ifade edilebilir. Yolculuk ifadesinin temelinde Yoga’nın 8 temel aşaması geçer. Yoga öğretisi bir spordan daha çok meditasyondur. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir uygulama olan Yoga’nın yolculuğundaki 8 aşama ise şu şekildedir;

  1. Yama: Yoganın ilk adımı Yama’dor. Öğretiye göre yama, zarar vermemeyi, doğruluğu, hırsızlık yapmamayı, nefsin kontrolünü öğütleyen disiplinlerin olduğu adımdır. Geri çekilme olarak da bilinir.
  2. Niyama: Yoganın ikinci adımı Niyama’dır. Niyama saflığı, şükretmeyi, okumayı ve hatırlamayı ifade eder. Bu disiplinlerden oluşan Niyama temelde kişisel disiplini simgeleyen yoga adımıdır.
  3. Asana: Yoganın üçüncü aşamasına Asana adı verilir. Yogada duruş ve yogu pozu alma bu aşamayla alakalı kavramlardır.
  4. Pranayama: Yoganın dördüncü aşaması Pranayama’dır. Bu aşama nefesin, yaşam enerjisinin farkındalığına işaret eder. Yoganın nefesle ilgili aşamasıdır.
  5. Pratyahara: Yoganın beşinci basamağına Pratyahara adı verilir. Duygularla birlikte duyu organlarının geri çekilmesi bu aşamayla ilgilidir.
  6. Dharana: Yoganın konsantrasyon ve aynı zamanda odaklanma ile ilişkisi olan beşinci basamağı Dharana’dır.
  7. Dhyana: Yoganın sondan bir önceki basamağı Dhyana’dır. Meditasyon bu aşamayla ilişkilidir.
  8. Samadhi: Yoganın son basamağı Samadhi ismiyle bilinir. Özgür olmakla ilgili olan bu adımda hedef; nefes ve bilincin birleşmesidir.
Yoga Nedir
Yoga Nedir

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak pek çok bilinen faydası bulunmaktadır. Aşağıda maddeler halinde yoganın faydalarını görebilirsiniz.

Esnekliğinizi Geliştirir

İlk başa yapmak için çok esnek olmanıza gerek yok. Eğer düzenli bir ay boyunca yoga yaparsanız esnekliğinizi artıracaksınız.

Kas Yapısını güçlendirir

Günlük yoga pratiği, vücut kaslarınızı germeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Bazı popüler pozlar aynı anda kollarınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı ve karın kaslarınızı güçlendirmeye çalışır.

Duruşunuzu Düzeltir

Günlük yoga, duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olarak daha uzun yürümenizi ve masanızda daha dik oturmanızı sağlar. Sırt ağrısı gibi yanlış vücut duruşunun neden olduğu ağrıları hafifletir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Günlük düzenli olarak yapılan yoga metabolik sistemi hızlandıracak ve yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Günlük yoga, vücudunuzdaki hormonal dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilir ve bu da vücut ağırlığınızı normalleştirebilir.

Yoganın Faydaları
Yoganın Faydaları

Stresi Azaltır

Pek çok iş yeri artık öğle vakti yoga seansları sunuyor, çünkü yoganın inanılmaz bir stres giderici olduğu gösterildi. Her yoga egzersizi, hatta günlük kısa bile olsa, üç unsurdan oluşmalıdır; pozlar, nefes alma ve meditasyon. Çalışmalar, üç unsuru düzenli olarak uygulayan kişilerin kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) daha iyi düzenleyebildiğini göstermiştir.

Uykunuz Daha Verimli Olur

Yoga yapmak sizi rahatlatır ve uykunuzu daha dinlenmiş ve güzel bir şekilde almanızı sağlar.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Yoga, vücudunuzdaki stres hormonu düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve sinir sistemini sakinleştirir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma da düzenli bir uygulamanın sitokinler gibi proinflamatuar belirteçlerin seviyesini düşürerek vücuttaki kronik inflamasyonu azalttığını ortaya koydu.

Konsantrasyonuz Geliştirir

Yoga pozları ve meditasyon, nefesinize konsantre olmanızı gerektirir. Bu nefesinizi gözlemleme süreci zihninizi sakinleştirir ve zihinsel olarak daha rahatlamanızı sağlar. Bu zihinsel istikrarın bir sonucu olarak, daha hızlı olarak öğrenebilir ve öğrendiklerinizi daha kolay hatırlamanızı sağlar. Sabahları sadece birkaç dakika meditasyon yapmak, gün boyunca daha iyi konsantrasyonla sonuçlanabilir.

Depresyon Etkilerini Azaltır

Yoganın faydaları arasında depresyon belirtilerinin seyrini hafiflettiği, yapılan bilimsel çalışmalar ile görülmüştür. Düzenli yoğa yapan kişilerde depresyona yakalanma riski de daha az olmaktadır.

Yorum / Yanıtla