Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Kralların Sporu; Golf

Kralların Sporu; Golf

Golf sporu, doğada kendiliğinden oluşmuş ya da insan eliyle oluşturulan engellerin olduğu bir sahada oynanır. Yaklaşık olarak 500 yıl önce ortaya çıkan sporun asıl amacı sahanın belirli bölümlerine yerleştirilen 18 deliği en az vuruş ile tamamlamaktır. Dünyada oldukça sevilen ve çok fazla oyuncusu bulunan spor ülkemizde de oynanmaktadır. Genellikle eğlence amacı ile uğraşılan spor profesyonel arenada da fazlasıyla takip edilmektedir.

Golf sporunda golfçünün asıl rakip diğer oyunculardır. Ancak oyun sahasının zorluğu sebebi ile “sahanın kendisi” asıl rakip olarak görülür. Bu anlayış beraberinde özellikle profesyonel anlamda yapılan golfte centilmen ve sportmen bir tavrı zorunlu kılmıştır. Tüm golf dünyası bu anlayışa saygı göstererek sportmenliği kazanmanın önüne koyan oyuncuları yüceltirken, sportmen davranışlarda bulunmayan oyuncuların dışlandığı bir kültür oluşturmuştur. Bu sebeple golf tüm genel kuralları haricinde iki temel üzerine kurulmuştur. Sahaya ve oyuncuya saygı. Golf sporunda iyi bir oyuncu olmanın yanında geçer akçe olarak “saygı” kabul görmektedir. 

Oyuncuya saygı golf sporunda çok büyük bir öneme sahiptir. Genelde iki ana kural bulunmaktadır.  Kurallarından ilki rakip golfçü vuruş hazırlığına başladığı andan itibaren vuruşu bitene kadar hareket edilmez ve konuşulmaz. Bir oyuncunun vuruş hazırlığı golf çantasından sopasını aldığı anda başlar. Bu andan itibaren oyuncunun dikkatini dağıtacak şekilde hareket etmek ya da konuşma yapmak golf kültüründe sportmenlikten uzak bir davranış olarak görülür. İkinci kural ise vuruş yapacak oyuncunun dikkati dağılacak kadar yakında durmamaktır. Karşı oyuncunun vuruşunu yapmasını beklemek için en uygun yer anı hizada tam karşıda durmaktır. Golfün bu kadar sevilmesi ve bazı çevreler tarafından kralların sporu olarak bilinmesindeki en büyük etken sportmenliği ve yüzyıllar geçmesine rağmen değişmeyen etik kurallarıdır.

Golfte oyuncuya saygı gösterildiği gibi aynı şekilde sahaya da saygı gösterilmesi gerekmektedir. Bu kural aynı oyuncuya saygı gibi uzun yıllardır golfün değişmez bir parçası olarak kalmıştır. Buradaki önemli nokta sahayı herkes ortak bir şekilde kullandığı ve nasıl bulmak isteniyorsa o şekilde bırakılması anlayışının gelişmiş olmasıdır.

Yorum / Yanıtla