Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Kemik kanserine, kemik tümörü de denilir. Kemik kanseri, iyi huylu ve kötü huylu olabilir. Çoğunlukla iyi huyludur ama kötü huyluları da bulunmaktadır. İyi huylu tümörler genellikle çocukluk veya gençlikteki çekilen röntgenlerde ortaya çıkmaktadır.

Kemik Kanseri Nedir?

Kemik kanserini tam anlamıyla anlayabilmemiz için kemiğin oluşumunu bilmeliyiz. Kemik, küçük hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu canlı dokulardır. Kemik oluşumda etkili iki hücre vardır. Bunlar; osteoblastlar ve osteoklastlardır. Osteoblar, kemik yapıcı hücreler; osteoklar, kemik yıkıcı hücrelerdir. Ortak bir denge içinde kemiklere istenilen şekli verirler.

Kemik kanseri, ilk olarak kemik hücrelerinde başlar. Kemik tümörleri, vücuttaki herhangi bir kemiği etkileyebilir. Kemiğin içinde anormal olarak doku yığını oluşur.  Bu hücreler günden güne büyüyüp tümör oluşturur. Burada oluşan hücreler diğer kemiklere sıçrayabilir.  Bu sıçrama fark edilmezse kemik kırılmalarına hatta ileri derecede sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Büyüyen kemik tümörü iyi huylu olsa bile kemiğe zarar verip sağlıklı dokuyu parçalayabilir.

Kemik Kanseri Belirtileri
Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik kanseri belirtileri tam olarak anlaşılmaz ama biz bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kemik Ağrısı: İlk ve en önemli bir belirtisidir. Erken dönem uyarıcısıdır. Uzun ve sürekli ağrılarınız ağrı kesici ile geçmiyorsa, geceleri sıklıkla oluşan ağrılarınız varsa, hareketle şiddetleniyor ise bu konu hakkında bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Şişlik ve Kızarıklık: Belli bir sebebiyeti olamadan (düşme, çarpma, burkma, yaralanma vs.) belli bölgelerinizde şişlik ya da kızarıklık var ise en önemli belirtilerin arasında yer alır. Hareket kısıtlamasına yol açacaktır.

Topallama: Kemik tümörü nedeniyle oluşacak kemik kırık ve çatlakları kemikte işlev bozukluğuna ve yürüme bozukluğuna sebebiyet verebilir. Çoğunlukla ileri evre kemik kanseri belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Diğer Belirtiler: Yorgunluk hissi, iştah kaybı, ateş, kilo kaybı, kansızlık, gece terleme ve döküntü gibi şikayetler varsa bir uzman doktora danışmanız sağlınız açısından önem arz etmektedir.

Kemik Kanseri Nedenleri

Kemik kanserinin tam olarak bir sebebi yoktur ve bilinmemektedir. Kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görülmektedir. Olası sebepleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Geçmişteki nesillerden aktarılan genetik faktörler
 • Yaralanmalar
 • Kemik üzerine yerleştirilen metal implantlar
 • Radyasyon tedavisi olmak
 • Ağır kimyasallara maruz kalınması
 • Ultraviyole ışıklara maruz kalmak (güneş dahil)
 • İleri yaşlardaki artan hastalıklar
 • Kemiğin hızlı gelişmesi
 • Sağlıklı beslenmeme
 • Egzersiz yetersizliği
Kemik Kanseri Nedenleri
Kemik Kanseri Nedenleri

Kemik Kanseri Tanısı

Ön ve fiziki muayenede belli olabilir. Çoğunlukla röntgenlerde çıkmaktadır. Tümörün bulunduğu bölge ve türü çok önemlidir. Bazı durumlarda röntgen tek başına yeterli olmayabilir. Bilgisayarlı tomografi, MRI, biyopsi, PET tarama ve akciğer tomografisinden destek alınarak tespit edilebilir.  Metastaz (tümörün başka yerlere sıçrama durumu) durumunu kemik sintigrafisi yöntemiyle öğrenilebilir.

Kemik Kanseri Türleri

Kemik kanserinin tedavi seyrini belirlemek için tanı koymak çok önemlidir. İki çeşit tümör vardır. Bunlar;

İyi Huylu Kemik Tümörü: Bu tümör çeşidinde diğer organlara sıçrama durumu yoktur. Kemiklerde oluşan gelişim bozuklukları ile ortaya çıkmaktadır. Her yaşta ve her cinste görülebilmektedir. Bazı iyi huylu kemik tümörleri tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçebilmektedir. Bazı durumlarda da küçük ve kısa tedavi sonucu ile geçmektedir. Genellikle el ve ayak uzuvlarında görülmektedir.

Kötü Huylu Kemik Tümörü: Oluşma ve büyüme yönünden tehlikeli ve zorlu bir tedavi gerektiren tümör çeşididir.  Metastaz yapabilir. Kötü Huylu kemik kanseri de kendi içerisinde ayrılmıştır. Bunlar;

 • Osteosarkom: Osteojenik sarkom olarak da bilinmektedir. Çoğunlukla çocuk ve ergenlik dönemindeki çocuklarda görülmektedir. Omuz, kalça ve dizlerde çoğunlukla görülmektedir. Kemiğimizin dış tabakasını oluşturan sertdokuyu etkilemektedir.
 • Multipl Miyelom: Çok sık görülen kanser türüdür. Çoğunlukla yetişkinlerde görülen bir kanser türüdür. Kanser hücreleri kemik iliği içinde büyür ve diğer kemiklere sıçrar. Kemik kanserleri içerisinde iyileşme şansının en yüksek olduğu kanser türüdür.
 • Kondrosarkom:  Kemikler arası subkondral dokuda görülür. Tipik olarak yetişkinlerin pelvis,  uyluk, omuz ve dizlerin eklemlerinde görülmektedir.
 • Ewing Sakromu: Kemikleri çevreleyen dokularda veya doğrudan kemikte oluşan nadir bir kanser tipidir. Çoğunlukla çocuk, genç erişkinlerin bacaklarında, leğen kemiklerinde, üst kollarda ve kaburgada görülür.

Kemik kanseri evlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evre 1: Erken tanı evresidir. Kemik tümörü, kemik dışına sıçramamıştır. Kemik Kanseri İlk Evre olarak da bilinir.
 • Evre 2: Kanser hücresi yayılmamıştır ancak diğer organ ve dokular için tehdit oluşturmaya başlamıştır.
 • Evre 3: Kanser hücresi, kemiğin birkaç yerine daha sıçramıştır.
 • Evre 4: Kanser hücresi, kemiği çevreleyen organ ve dokulara sıçramıştır. Kemik Kanseri Son Evre olarak da bilinir.

Kemik Kanseri Tedavisi

Tedaviye başlamak için tümörün büyüklüğü, cinsi ve yeri belirlenmelidir. Bunların dışında hastanın sağlık durumu, yaşı, hastanın isteyip istememe durumu ve kronik hastalıklarına göre bir tedavi seyri çizilmelidir.

 • Kemoterapi: İlaçlar sayesinde kanser hücrelerin boyutunun küçülmesini sağlamakla beraber yayılmasını ve tekrarlanması engellenmektedir. İlaçlar ağırdır. Yan etkisi fazladır. Ewing sendromu için çok etkili bir yöntemdir.
 • Cerrahi Müdahale (Ameliyat): En genel tedavi yöntemidir.Kemik tümörü ve çevreleyen dokular çıkarılır. Hasarlı kemik çıkarılarak tümörün yayılımı engellenir.
 • Radyasyon Tedavisi (Radyoterapi): Genellikle ameliyatı kaldıramayacak hastalar için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanserli kemik hücrelerine yüksek enerjili x ışınları gönderilerek parçalanmaya çalışılır. Cerrahi müdahale sonrasında kalan küçük kemik tümörleri için uygulanabilir.
 • Kriyocerrahi (Sıfır Altı Ameliyat): Kemik tümörü bulunduran dokuya sıvı nitronejen şırınga edilir. Bu işlem, kemik tümörü olan hücrelerin dondurularak öldürülmesidir.

Yorum / Yanıtla