Karanlık Mod
Image
25 Ocak 2022 , Salı
Logo
Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Bir Aktivite: Kayak

Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Bir Aktivite: Kayak

Kışın vazgeçilmezi kayak!

Kayak sporu, kış aylarında da yeni keşifler arayanlara kar üzerinde eğlenme fırsatı sunuyor. Kayak takımlarınızı hazırladıysanız bu kış da sizi engelleyecek hiçbir şey bulunmuyor. 15. Yüzyılda askeri amaçlı kullanılan kayak, günümüzde bir spor haline dönüşerek insanlara iyi bir alternatif yaratıyor. Türkiye’nin sayısız rotalarında zevklerinizi karşılayacak kayak alanları yer alıyor. Yıl boyunca biriktirdiğiniz stresi üzerinizden atmanıza imkan veren bu aktivite, ailenizle bir araya gelmenize yardımcı oluyor. Ayrıca çocuklar için de yapılan kayak pistleriyle hiç kimse eğlenmekten geri kalmıyor.

Kondisyon, koordinasyon ve denge üzerine kurulu bu spor, düzenli yapıldığı takdirde vücut kaslarını da çalıştırıyor. Kayak pistleri birbirinden farklı yapıda üretildikleri için tecrübeniz olsa bile pisti tanıyana kadar riskli dönüşler yapmamalısınız. Henüz yeniyseniz eğitmenler eşliğinde temel bilgileri edinerek uygun pistlerde çalışma gösterebilirsiniz. Kar üstünde dengeyi kaybetmemek için dizler hafif kıvrılmış bir şekilde ilerleme sağlanıyor. Her pist düz yapıda olmayacağı için engebelere karşı görüş açınızı geniş tutmalısınız. Bakış açınızı genişletmek ve karlı havada daha iyi görebilmek için kar gözlüklerini ihmal etmemelisiniz. Dengeli bir kayak sporu sadece sizi değil pist çevresindeki diğer insanları da risklere karşı koruyor.

Kayak kış aylarının bir sporu olduğu için soğuğa karşı da önlem almak gerekiyor. Gerekli koruyucu eşyalarınızı yanınıza alarak güvenle zaman geçirebilirsiniz. Kask, gözlük, eldiven, mont ve şapka gibi kıyafetler ile eğlenceyi yarıda kesmeden devam ettirebilirsiniz. Bu kıyafetleri de kaymanıza engel olmayacak şekilde giymelisiniz. Özellikle ayakkabıların iyi bağlanması ve kayakta sabit kalabilmesi için ayarlamayı özenle yapmalısınız. Çocuklar için tercih edebileceğiniz kızaklar da onları eğlenceden mahrum bırakmıyor. Kayak eğlenceli olduğu kadar da yorucu aktivitelerden biri haline gelebiliyor. Aşırı yorgun düşmeye karşı kayak öncesinde yeterli kalori ve su aldığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle tüm vücudu kullanmayı gerektiren bu spor için enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Temponuzu hızlandırmadan önce de küçük engebelerde batonlar ile kayma denemeleri yapmak uzun mesafeler için önem taşıyor. Uzun mesafelerdeki yüksek engebelere ve virajlara karşı kendinizi bu sayede alıştırabilirsiniz.

Kayak özellikle sömestr tatillerinde aile ile yapılabilecek son derece keyifli bir aktivite. Türkiye'de kayak turizmi oldukça gelişmiş vaziyette, Uludağ kayak merkezi, Kartalkaya kayak merkezi, Erciyes kayak merkezi, Sarıkamış Kayak Merkezi,Palandöken Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi, Saklıkent Kayak Merkezi Türkiye'deki popüler kayak merkezlerinden sadece birkaçı. 

OZAN OĞUZ

Yorum / Yanıtla