Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Hem Olimpik Spor, hem aktivite; Buz pateni!

Hem Olimpik Spor, hem aktivite; Buz pateni!

Buz Üstünde Dans!

Bu spor olimpik ölçülere sahip bir buz pistinin üzerinde, altında kızakları bulunan paten ile yapılmaktadır. Estetik açıdan oldukça güzel olan bu spor, diğer sporlarda olduğu gibi özenli bir çalışma ve disiplin gerektirmektedir. Bir spor dalı olarak kabul edilse de eğlence ve sanat aktivitesi olarak da sayılabilir.

 Bireysel ve çift olarak yapılabildiği gibi grup halinde de yapılabilmektedir. İzleyenlere buz üzerinde  görsel bir şölen sunan buz pateninde müzik, dans ve spor bir aradadır. Vücudu tümüyle çalıştırdığı için sağlığa oldukça yararlı olan bu spor fiziksel dayanıklılığın ve gücün artmasını sağlayacaktır. Ayrıca spor yaparken aynı zamanda eğlendirdiği için günlük hayatın yoğunluğundan ve stresinden kurtulmaya da yardımcı olacaktır.

 

 

Buz pateni yapmaya yeni başlayacakların dikkat edilmesi gereken en önemli şey ayak numarasına uygun olacak şekilde bir paten seçmesidir. Patenin ayak bileğini biraz sıkması gerekmektedir. Kask, bileklik, dizlik gibi koruyucu ekipmanların kullanılması da oldukça önemlidir.

 

İdeal başlama yaşı genellikle 5 yaş olarak kabul edilse de herhangi bir üst sınırı bulunmamaktadır. Yani bu sporu yapabilmek için önemli olan yaşınız değil istemenizdir. Profesyonel bir eğitmenden destek alarak öğrenmeye başlamanız yeterli olacaktır.

Yorum / Yanıtla