Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Güneş Yanığı İçin Etkili Çözümler

Güneş Yanığı İçin Etkili Çözümler

Güneş yanığı nasıl geçer diyenler için işe yarayacak yöntemler ve  daha birçok bilgi bu yazımızda sizlerle!

Güneş Faydalıdır Ancak Fazlası Cildinize Zarar Verebilir

Güneş ışıkları, vücudumuzun D vitamini ihtiyaçlarını karşılayan en büyük kaynaklardan biridir. Bronzlaşmak, cildimizin güzel bir görüntüye kavuşmasını ve tazelenmesini sağlar. Ayrıca güzelliğimizi artırır. Yazın yeterince D vitamini alan bir vücut kış geldiğinde ısınma sorunu yaşamaz ve depoladığı D vitaminini kullanarak vücudunu sıcak tutar. Aslında çok faydalı olan güneş ışıkları, korunmadığınız sürece oldukça zararlı bir hale gelebilir. Yanıklar, cilt lekeleri ve erken yaşlanmaya sebep olabilir ve istenmeyen izler bırakabilir. Elbette güneşlenmeye başlamadan önce yüksek nemlendirici ve koruyucu ürünler kullanmak vücudunuz için iyi olacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı acısını hafifletmek için buz tutabilir ve soğuk tutabilirsiniz. Temiz, kumaş bir peçetenin arasına buz koyun ve yanık olan bölgelere bastırarak rahatlamasını sağlayın. Ayrıca ağrı kesici kremleri de işe yarayabilir.

Güneş Yanığı İçin Aloe Vera Kullanın!

Aloe vera, etkili koruyucu yapısıyla ve iyileştirici özelliğiyle güneş yanıklarına çok iyi gelecektir. Güneş yanığı olan bölgeye az miktarda sürüp nazikçe ovalayın. Yanıkların iyileştiğini göreceksiniz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığı İçin Etkili Çözüm

Yoğun nemlendirici özelliğine sahip güneş sonrası bakım kremleri; hem ciltteki kızarıklığı azaltır hem de cildin yenilenmesini sağlar. Geleneksel bir tedavi yöntemi olan yoğurt; hafif dereceli güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Yoğurdun özelliği ise hem nemlendirmesi hem de cildi ferahlatmasıdır.

Cildinizdeki güneş yanıkları iyileşmeden, güneşe çıkmamalısınız aksi takdirde güneş yanığı; cilt lekelerine ve sulu kabarcıklara dönüşebilir. Güneş yanıklarının 3 ila 5 gün arasında iyileşmesi gerekir ancak süre uzuyorsa; doktora danışmanızda fayda vardır.

Elma Sirkesiyle Güneş Yanığı Tedavisi

Elma sirkesi, cilt problemlerinin tedavisinde oldukça etkili. Cildin pH ve asidik dengesini düzenleyerek, cildi rahatlatır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Karışımı güneş yanığı olan bölgeye uygulayın.

Salatalık İle Cildinizi Rahatlatın!

Salatalık içerdiği su sayesinde cildi nemlendirir ve rahatlatır. Salatalık suyunu çıkarıp yanık olan bölgeye sürün. Birkaç kez tekrarladığınız bu işlem sonrası yanıkların iyileştiğini göreceksiniz.

Zeytinyağı İle Cilt Nemlendirme

Cildin kuruması sonucu olan yanıklara karşı zeytinyağı harika bir çözümdür. Çünkü zeytinyağı nemi az olan bölgeye sürüldüğünde cildi nemlendirir ve iyileşme hızını arttırır. Bunun dışında yanık olan bölgeye sürüldüğünde de orayı nemlendirerek yanığı geçirmeye yardımcı olur.

Yorum / Yanıtla