Karanlık Mod
Image
25 Ocak 2022 , Salı
Logo
Evde Bitki Yetiştirmenin 4 Altın Sırrı!

Evde Bitki Yetiştirmenin 4 Altın Sırrı!

Bitkilerin de hisleri vardır!

Evde bitki yetiştirmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Çoğumuzun üzerine ikinci kez düşünmediği bu sessiz canlıları evinizde, ofisinizde ya da herhangi bir kapalı yaşam alanında yetiştirmeye karar vermeden önce iyi düşünün. Bu sessiz yaşamların, aynen birer çocuk gibi tamamen size bağımlı olduğunu unutmayın.

Evde Bitki Yetiştirmenin 4 Altın Sırrı

1-Tohum ekeceğiniz toprağın nem seviyesini ayarlayın.

Bitki tohumlarının toprakta doğru yeri bulabilmeleri için öncelikle toprağı nemlendirmeniz gerekir. Her bitkide böyle olmasa da bu canlılar için genelde temel yaşam kaynağı su ve ışıktır. Tohumu ilk ektiğiniz anda toprağın, tohumun ihtiyacı olan nem seviyesinde olduğundan ve bitkinizin susuz kalmadığından emin olun.

2-Tohumu ektiğiniz toprak derinliğine dikkat edin.

Bitkilerin tohum evresinde bulundukları toprak derinliği son derece kritik olan noktalardan bir diğeridir. Toprağı iyice nemlendirdikten sonra tohumunuzu, bitkinizin türüne uygun bir derinliğe ekmeniz onun için yapılacak ikinci doğru hamle olacaktır.

3-Bitkinize ihtiyacı olan ışığı verin.

Işık bitkiler için su kadar önemli bir yaşam kaynağıdır.  Neredeyse hiçbir bitki gerekli ışığın bulunmadığı bir ortamda yaşayamaz. Bitkinizin türüne göre ne kadar ışığa ihtiyacı olduğunu öğrenin ve ona ihtiyacı olan ışık kaynağını sağlayın. Işık beslenmesini doğru yapan bitkiniz adeta ışıl ışıl parlayacaktır.

bitki güneş

4-Toprak cinsini kesinlikle bitkinizin türünüze göre seçin.

Bitkinizin sağlıklı büyümesi için gereken en önemli faktörlerden biri, hatta belki de en önemlisi bitkiniz için seçtiğiniz toprağın cinsidir. Hepimiz bunu coğrafya derslerinden biliriz. İklime göre toprak, toprağa göre bitki olur. Hiçbir bitki türü kendisiyle uyuşmayan bir toprak cinsinde yetişemez. Siz bitkinizi en doğru ortamda en doğru şekilde besleseniz bile tohum, uyumlu olmadığı bir toprakta filizlenmez.

Yorum / Yanıtla