Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Ergenlik Döneminde Beslenme Önerileri

Ergenlik Döneminde Beslenme Önerileri

Ergenlik dönemi, hormonsal değişikliklerin ve buna bağlı olarak hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Ergenlik döneminde büyüme ve gelişime bağlı olarak günlük gereken enerji ihtiyacında artış görülür. Buna bağlı olarak gençlerde, daha fazla yemek yeme, aşırı yağlı veya şekerli gıdalara yönelimde artış, özellikle fast food gıdaya karşı ilgide artma görülebiliyor. Bu gıdaların tüketimi veya fazla kalori alımına bağlı olaraksa kilo artışında kontrolsüzlükler meydana gelebiliyor. Bir de bu durumun aksi olarak özellikle genç kızlarda dış görünümü beğenmemekten kaynaklı olarak kilo alma korkusu ve ilerleyen evrelerinde anoreksiya nervoza yeme bozukluğu görülebiliyor. Bu durum karşısında kilo alma korkusuyla beraber kişiler iştahsızlık problemi yaşayarak yemek yemiyor ve hayati risk taşıyacak derecede düşük kilolara sahip oluyorlar. Erkeklerde ise kaslı bir vücut yapısına sahip olma isteğiyle gereğinden fazla miktarda protein tüketimi veya supplement kullanımına yönelim gerçekleşebiliyor. Bu durumsa böbrek sağlığını ve büyüme sürecini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

 

 

Ne Yapılmalı?

Yukarıda bahsedilen üç başlığı ayrı ayrı ele almak gerekirse, öncelikle aşırı yemek yeme ve sağlıksız tercihlere yönelim en sıklıkla karşılaşılan ergenlikte beslenme sorunlarından biridir. Bu gibi durumlarda sağlıklı tercihlere olan yönelim arttırılmalı, öğün düzenine önem verilmelidir. Uzun süreli açlıklar sonrasında tüketilen büyük porsiyonlar yerine ara öğün alışkanlığı kazanılabilir ve bu yeme ataklarının önüne geçilebilir. Yemek seçimlerinde hiçbir yiyecek yasaklı olarak görülmeyip, porsiyon kontrolü altında tüketilebilir.

Kilo alma korkusu ciddi bir boyutta ise ve ne yapılırsa yapılsın kişi kendini hala kilolu görüyorsa, psikolojik bir destek almak ve bir beslenme uzmanıyla çalışmak atılacak en önemli adımlar arasında yer almaktadır. Ergenlik döneminde yetersiz beslenmek büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilerken, yetişkinlik döneminde birçok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Kaslı bir vücut görünümüne sahip olunmak isteniyorsa elbette ki protein alımı son derece önemlidir. Ancak bu noktada hem büyüme ve gelişimi hem de kas gelişimini desteklemek için kişiye ve yaşa özel bir protein miktarı belirlenmelidir. Özellikle supplement kullanımından ergenlik döneminde kaçınılmalıdır.

 

Dyt.Gözde Cirit

Yorum / Yanıtla