Karanlık Mod
Image
25 Ocak 2022 , Salı
Logo
Daha Enerjik Bir Gün İçin 10 Kural!

Daha Enerjik Bir Gün İçin 10 Kural!

Güne sürekli yorgun başlamak, enerjinizin düşük olması, devamlı uyuma isteği ve benzer şikayetler artık hayatınızın bir parçası haline geldiyse, hızlı önlemler almanın tam zamanı demektir. Daha zinde, daha enerjik hissetmek ve modunuzu yükseltmek için yaşamınızda yapabileceğiniz ufak değişikliklere gelin göz atalım...

1- Düzenli Uyku

Günde ortalama 8 saat uyumanız, gün içinde enerjik hissetmeniz için önemlidir. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmak ve kendinizi buna alıştırmak bedeninizin değişikliklere ayak uydurmaya çalışırken efor sarf etmesinin önüne geçer.

düzenli uyku

2-Dengeli Beslenin

Gün içinde enerjimizi yediğimiz besinlerden alırız. Bu nedenle güne güzel bir kahvaltı ile başlamak ve gün içinde enerji veren sağlıklı yiyecekler atıştırmak daima zinde hissetmemize yardımcı olur. Öğle ve akşam yemeklerinde aşırıya kaçmadan, protein-yağ-karbonhidrat dengesini koruyarak yemekler seçmeniz de önemlidir. Çok yağlı, şekerli yemekler uykunuzu getirecek ve sizi ağırlaştıracaktır.

3-Ara Öğünleri Atlamayın

3 ana öğünü düzenli olarak yeseniz de aralarda acıkmanız ve enerjinizin düşmesi normaldir. Bunun önüne geçmek için gün içinde 3 ara öğün tüketmelisiniz. Ara öğünlerinizde kuru yemiş, kuru meyve, taze meyve, süt, yoğurt gibi hafif ve sağlıklı besinler tercih edebilirsiniz.

4-Daha Fazla STüketin

Vücudumuzun yüzde 60’ını su oluşturur. Az su tüketmeniz halinde vücut kendini korumaya almak isteyecek ve kendini kapatacaktır. Bu da yorgunluk, uyku hali, hastalık hissi olarak size yansıyacaktır. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmeye önem verin.

su için

5-Tuz ve Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Fazla tuz tansiyon yükselmesine sebep olurken fazla şeker ise kilo alımına ve kan şekerinin yükselmesine sebep verir. Sağlığınız için tehlikeli olan bu durum gün içerisinde sürekli enerji değişimleri yaşamanıza, açlık krizlerine girmenize, yorgun hissetmenize neden olur. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tuz ve şekeri doğal besinlerden edinebilir.  Bu nedenle sizin dışarıdan tuz ve şeker almanıza ihtiyacınız yok.

6-Sigara ve Alkol Kullanmayın

Sigara ve alkol, enerjik bir yaşamın en önemli düşmanları arasında yer alıyor. Zinde bir hayatınız olmasını istiyorsanız bu ikiliden uzak durmanız şart diyebiliriz.

7-Yaşamınıza Hareket Katın

Yaşınız ilerledikçe metabolizmanız yavaşlar. Eski enerjiniz gün geçtikçe azalır. Bunu durdurmak, bedeninizin sağlığını korumak için haftada en az 3 gün spor yapmanız iyi olur. Spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa ya da spor yapmaktan hoşlanmıyorsanız her gün 30 dakika tempolu bir şekilde yürümeniz size iyi gelecektir.

hareketli yaşam

8-Check-up yaptırın

Ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin, ne kadar dikkat ederse etsin yine de herkesin hastalanma ihtimali vardır. Yılda 1 kez check-up yaptırmak hem içinizi rahatlatır hem de olası bir rahatsızlıkta erken teşhis şansı tanır.

9-Hobi Edinin

Gün içinde enerjimizin düşük olmasının bir diğer sebebi de stres. Bu nedenle kafanızı dağıtabileceğiniz, sizi mutlu edecek bir hobi edinmeniz faydalı olacaktır.

10- Mola Verin

Günlük koşuşturmalar, iş yoğunluğu, stres... derken herkesin biraz durup dinlenmeye ihtiyacı vardır. 1-2 günlüğüne de olsa şehir dışına çıkmak, her şeyden uzaklaşmak, tatil yapmak, kafa dinlemek size iyi gelecektir. Böylece tatil dönüşü dinlenmiş, motivasyonunuz yüksek ve enerjik bir şekilde hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

Yorum / Yanıtla