Karanlık Mod
Image
Thursday, 02 December 2021
Logo
Çağın Hastalığı Panik Atak

Çağın Hastalığı Panik Atak

Panik atak nerede ne zaman geleceği belli olmayan anlık gelen korku anıdır. Kimisinde saniyeler içinde geçer fakat kimisinde dakikalarca sürer. Çeşitli şekilde rahatsızlık biçimde olabilir, örneğin kalbiniz deli gibi çarpar ve kalp krizi geçirdiğinizi sanırsınız ya da aniden biri boğazınızı çok fazla sıkmış gibi hisseder ve nefes alamazsınız.

Neden Belirsiz Zamanlarda Oluyor?

İnsan beyni çok güçlüdür ve bundan dolayı bilinçaltımızda hafızamızı zorlayarak bile hatırlayamadığımız anlar ve bilgiler bulunur. Yaş önemli değil, hatırlayamadığımız bebeklik zamanlarımızda bile olan bir şey bilinçaltımıza girmiş olabilir veya anne karnındayken DNA’ya işlenmiş kod olabilir. Örneğin çocukken hastanede olmuş olduğunuz bir iğne canınızı çok yakmış ve sizi korkutmuş olabilir, hastane korkum yok diyebilirsiniz tekrar hastaneye gidip iğne olduğunuzda; kan akışınız hızlanabilir, vücudunuzu ya da ellerinizi ter basabilir, kan akışınız hızlanabilir, nefes alışverişleriniz sıklaşabilir… Bu gibi durumlar panik atak belirtileridir ve önlem alınmalıdır. Herhangi bir günde yolda yürürken bile gördüğünüz bir nesne, duyduğunuz bir ses, aldığınız bir koku size bu durumları yaşatabilir.

Panik Atak Anında Nasıl Rahatlanır?

Zor olsa da sakin olunmalı, bu durumun birazdan geçeceğini beynimize olumlu etkileşimlerle aktararak ikna etmeliyiz. Sık ve kısa kısa burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan vermeli nefesi düzene sokmalıyız, nefesimizi düzene soktuktan sonra nefes alıp verişlerimizi saymalıyız. Örneğin; burnumuzdan 4 saniyede nefes aldıysak, ağzımızdan da 4 saniyede nefesimizi vermeliyiz. Bu düzeni tutturduktan sonra çevremizdeki nesneleri renkleriyle birlikte saymalıyız. Örneğin; beyaz bulut, mavi gökyüzü, kırmızı kalem, yeşil elma, sarı elbise gibi beynimizi oyalamalı ve bu şekilde atak anını ortadan kaldırmalıyız.

Panik Atak Tedavisi Ne Zaman Başlamalı?

Panik atak olduğunuzdan şüphe ediyorsanız hemen bir psikolog yardımı almalısınız aksi takdir de kendinizi kontrol edemezsiniz. Panik atak günümüzde herkesin dilinde dolanır, ciddi bir hastalıktır ve maalesef günümüzde insanlar bu hastalığı ilgi görmek için kullanırlar ve hatta çoğu kişi doktora gitmeden kendine bu tanıyı koyarak dikkat çekmeye çalışırlar.

Panik Atak
Panik Atak

Panik Atak Mı, Panik Bozukluk Mu?

Vücudumuzda oluşan etkileşimler; baş dönmesi, mide bulantısı, ani sinir anları, ellerin karıncalanması, ellerin terlemesi, birden vücuda ateş basması, nefes alamama, kalp çarpıntısı, ayakta duramama, halsizlik gibi haller en sık görülen atak çeşitleridir. Bu anlar panik ataktır.

Evden çıkarsam yine olur, ayağa kalkarsam yine başım döner, otobüse binersem nefes alamam, denize girersem boğulurum, araba kullanırsam kaza yaparım, bu dersi anlamıyorum sınavdan kalacağım gibi durumlar muhtemelen daha önceden yaşandığında atağa sebep olmuş veya birisinden duyulmuş anlardır ve bilinçaltımıza yerleşmiştir. Bu sebeple bu tarz durumlar tekrardan olur diye kaçmak panik bozukluktur.

Panik Atak Tedavisinde İlaç Kullanılmalı Mı?

Elbette ilaç şart değildir. Psikolog ile konuşup tedavi görerek hastalığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ancak ataklarınız şiddetli ise ilaç kullanılabilir, en azından kendinizi panik atakla yaşamaya alıştırana kadar kullanıp daha sonrasında azaltarak etkisi olmadan bırakabilirsiniz. Şiddetli panik atak geçirmeye devam ediyorsanız ilaçlı bir tedaviye devam etmelisiniz.

Panik Atakta Nefes Alamamak

Beyninizin sizi kandırmasına izin vermeyin. Bu hastalığı geçmişinizle siz kendiniz belirlediniz ve yine kendiniz üstesinden geleceksiniz. Sürekli tekrar edin “ben iyiyim, hiçbir şeyim yok, geçecek” ve tekrar nefes alın tekrar nesneleri sayın. Bu şekilde devam edin ve sakinleşin bir süre sonra alışacaksınız. Korkmayın, korku sizi bu hastalığa sürükler.

“Arkadaşlarımın yanında panik atak geçirirsem rezil olurum” diye düşünebilirsiniz. Düşünmeyin hayatınızı hastalığınıza göre yaşamayın bırakın panik atak size ayak uydursun. Arkadaşlarınızın yanında panik atak geçirirseniz ne olacak? O an sadece kendinizi düşünün çevrenizdekiler zaten size değer veren insanlar olduğundan onların desteğini görmekte size iyi gelecektir. Atak anınızdan sonra derin bir nefes alın ve rahatlayın. Çevrenizdekilere teşekkür edin ve gülümseyin. Bırakın pozitif yaşamınızın içinde panik atak yok olup gitsin.

Yorum / Yanıtla