Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Bu Kış Bağışıklığınız Hiç Düşmesin

Bu Kış Bağışıklığınız Hiç Düşmesin

Vücudu olumsuz dış faktörlere karşı koruyan bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi vücudun maruz kaldığı bakteri, virüs, toksin madde vb. birçok olumsuz etkene karşı savaşarak vücudu hastalıklara karşı korur. Yaşam ve beslenme şekli, stres faktörü, kullanılan ilaçlar, sigara veya alkol tüketimi gibi faktörler bağışıklık sistemini baskılayarak yeterli düzeyde çalışmasının önüne geçebilir. Bu gibi durumlarda vücudun savunma mekanizması düştüğünden hastalıklara yatkınlığın artması veya iyileşme süresinin uzaması görülebilir. Yaşam şekli değişiklikleri veya bazı tüketilen besinler ile bu durum değiştirilebilir. İşte, sizler için günlük beslenmenize ekleyerek bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlayacak bazı besinler.

 
Kivi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek dendiğinde akla ilk gelen C vitamini oluyor. C vitamini, güçlü bir antioksidan olmasıyla birlikte, vücudun pek çok mekanizmasında rol alıyor. Bağışıklık sistemi güçlendirmek için C vitamini kaynaklarını beslenmeye eklemek büyük önem taşıyor. Güçlü C vitamini kaynakları arasında ilk sırada yer alan kaynaklardan biri kivi oluyor. Diğer C vitamini kaynakları arasında ise yeşilbiber, portakal, limon ve diğer turunçgiller, çilek, maydanoz, kuşburnu gibi meyve ve sebzeler yer alıyor.

bağışıklığınız hiç düşmesin kivi

 

Zencefil Ve Zerdeçal

Her iki kök bitki de güçlü birer antioksidan, anti bakteriyel ve antiviraldir. Özellikle baharat olarak kullanımı yaygın olan zencefil ve zerdeçal, ekstre formunda takviye edici gıda olarak kullanıldığında güçlü bir etki gösterebilir. Günlük beslenmeye her ikisi de baharat olarak eklenebildiği gibi zencefil taze olarak da çaylarda veya smoothieler içerisinde tüketilebilir.

Brokoli

Yeşil ve yeşil yapraklı sebzeler genellikle antioksidan içeriği yüksek olan besinlerdir. Bu sebzeler içerisinde yer alan brokoli güçlü bir antioksidan olması ve A, C ve E vitamini kaynağı olması ile bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir role sahiptir. Brokoliden tam verim alabilmek için buhar yoluyla olabildiğince az pişirme tekniği uygulanmalıdır.

brokoli mavikanal

 

Sarımsak

Sarımsak halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılırken, bilimsel çalışmalar bunun doğru bir yaklaşım olduğunu kanıtlıyor. Sarımsak vücudun antioksidan kapasitesini arttırmada rol alabilen bir kök sebzesi olarak, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça önemli bir yere sahiptir.

sarımsak mavikanal

 

Dyt.Gözde Cirit

Yorum / Yanıtla