Karanlık Mod
Image
25 Ocak 2022 , Salı
Logo
Bir Kitaptan Daha Fazlası 'Fareler ve İnsanlar'

Bir Kitaptan Daha Fazlası 'Fareler ve İnsanlar'

Yıllar önce okuduğum, aklımda kalıcı yer edindiği için yakın zamanda bir kere daha okumaya karar verdiğim bir kitap Fareler ve İnsanlar. Aslında bakıldığında yüzlerce sayfadan oluşmuyor. Hatta bu sebeple birçok kişinin kitaba yönelik beklentileri bile düşük. İnsan, 126 sayfaya ne sığdırabilir? İnanın düşünülünden çok daha fazlasını! 

fareler ve insanlar mavikanal

 

Fareler ve İnsanlar Kitabı Konusu; Kitap Bizlere Ne Fısıldıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser içerisinde kabul ettiği bu kitap, esasen George Mill ve Lennie Small adlı iki arkadaş çerçevesinde dönüyor. Bu iki karakter çerçevesinde yaşananlar bizlere neredeyse bütün duyuları tattırıyor; ümidi, ümitsizliği, dostluğu, ihaneti, güveni, güvenmemeyi hatta ırkçılığı bile… Bu kadar zıtlık bir arada nasıl mümkün?
Aslında kitaptaki zıtlık ilk olarak iki ana karakter çerçevesinde hissettiriyor kendisini. Lennie Small, soyadının aksine son derece kalıplı, güçlü birisi. Üstelik kol kuvvetini ayarlayamayacağı bir güce sahip. Bununla birlikte olay örgünün bütün masumiyetini, iyi niyetini ve saflığını da bu karakter nezdinde görüyoruz. Ancak ne yazık ki Lennie’de bütün bunlarla birlikte zeka geriliği de mevcut. George ise bu karakterlerden zeki ancak fiziken daha küçük olanı.
Yazar, şu cümleler ile özetliyor aslında bu durumu;
“ İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana göre zaten bu ikisi pek bir arada olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun ve aslında hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun.”

fareler ve insanlar mavikanal

Lennie’nin George olan sevgisi çok fazla. Bu sebeple ondan ayrılmayı bir dakika bile düşünmüyor. George da bu sevgiyi Lennie’ye karşı bezliyor. Zaten aksi durumda cehenneme dönmüş hayatına rağmen nasıl bu birlikteliğe devam edebilir, değil mi? Elbette kitaptaki olay örgüsünün tamamı bu iki karakterden ibaret değil. Kitapta ayrıca Slim, Carlson, Curley, Crooks ve Whit gibi karakterler de bulunuyor. Bu karakterlerin her birinde farklı duygular ve olaylar karşımıza çıkıyor. Ancak karşımıza çıkan bu olaylar, bizlere gerçek yaşamdan kesitler de gösteriyor. Kitabın en sevdiğim yönü de bu. Okurken, aklınızın günlük yaşamda iç içe olduğunuz birçok olaya gitmesini sağlıyor. Yıllar önce yaşanmış bir kitap, bunu nasıl yapabiliyor? Bu sorunun cevabını vermek de, kitabı okuduktan sonra size kalıyor.

 

Kader Arslan

Yorum / Yanıtla