Karanlık Mod
Image
22 Mayıs 2022 , Pazar
Logo
Alman Aşısını Bulan Türk Profesörden Eyvah Dedirten Açıklama

Alman Aşısını Bulan Türk Profesörden Eyvah Dedirten Açıklama

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisine, küresel çapta uygulamaya konulan aşılanma süreci bir umut ışığı oldu. Bu süreçle birlikte normale dönüş prosedürleri ve tarihi üzerine de yoğun bir tartışma başladı. Pfizer’in, korona virüs aşısını birlikte geliştirdiği BioNTech’in Ceo’su Uğur Şahin, “Normalin yeni bir tanımına ihtiyacımız var” diyerek yeni salgınlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Dünya korona virüsün daha yeni ve bulaşıcı mutasyonlarıyla boğuşurken BioNTech CEO’su Uğur Şahin, korona virüsün  en azından on yıl boyunca insanların gündeminden çıkmayacağını söyledi. Prof. Şahin, bu hafta düzenlediği sanal bir basın toplantısında, hayatın ne zaman normale dönebileceği sorulduğunda “Normalin yeni bir tanımına ihtiyacımız var. Korona virüs önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle kalacak” dedi.

Corona Virüs Aşısı
Corona Virüs Aşısı

ABD ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirilen BioNTech’in yüzde 95 koruma sağlayan aşısı, İngiltere ve ABD dahil 30’dan fazla ülkede kullanılmak üzere onaylandı. Bu aşı ile birlikte pandemi sürecinin bitmesi oldukça hızlanabilir ve kısa sürede sonuçlar alınabilir. Çünkü aşının iyileşme ve koruma özelliği oldukça yüksek ve birçok konuda virüs ile savaşabilecek potansiyele sahip. Umarız bu gelişmeler güzel bir sonuç getirir.

Mutasyon Aşıları Etkilemeyecek

Bununla birlikte Şahin, en son ABD’ye sıçrayan B117 mutasyonuna Pfizer/BioNTech ve diğer aşıların etkili olacağını düşündüğünü belirtmiş, eğer bir düzenleme gerekirse altı haftalık bir süre içinde mRNA teknolojisi kullanılan aşıda gerekli değişiklikleri yapabileceklerini açıklamıştı.

Yorum / Yanıtla